Diagnostyka jaskry

Zapraszamy na pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz grubości rogówki (tonometria oraz pachymetria)

  • w każdy czwartek od 09:00-12:00
  • cena pomiaru - 20 zł

Osoby chore na jaskrę lub diagnozowane w kierunku tego schorzenia powinny monitorować poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to jedno z podstawowych badań okulistycznych.

W zależności od stopnia rozwoju jaskry, badanie to należy powtarzać, aby monitorować proces leczenia. Ciśnienie w oku mierzymy przy pomocy tonometru. Wartość ciśnienia zależy od grubości rogówki - im rogówka jest grubsza, tym wynik pomiaru ciśnienia jest wyższy, im cieńsza – tym uzyskany wynik jest niższy. Dlatego należy zawsze wykonać badanie grubości rogówki, czyli pachymetrię. Lekarz okulista musi dokonać korekty ciśnienia w zależności od grubości rogówki.

Popularnie używane tonometry bezdotykowe (air-puff) oraz aplanacyjne nie mają zaprogramowanej oceny grubości rogówki, dlatego pomiar wykonany tymi metodami nie jest precyzyjny. Nowoczesny tonometr bezkontaktowy TX-20P Canon, znajdujący się w naszej przychodni, automatycznie mierzy grubość rogówki i uwzględnia ją, podając wymierzoną wartość ciśnienia skorygowaną zgodnie z zasadami. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego skompensowany o grubość rogówki to maksymalna dokładność pomiarowa.