Rehabilitacja i Osteopatia

Proponujemy terapię każdej możliwej dysfunkcji lub urazu aparatu ruchu a także narządów wewnętrznych i obwodowego układu nerwowego. Zapoznaj się z naszą ofertą - Rehabilitacja i Osteopatia.

1Terapia Manualna kobiet w ciąży

Ciąża to wyjątkowy i piękny czas w życiu kobiety, ale jednocześnie trudny i wymagający okres dla jej organizmu.

Zmiany, które zachodzą w ciele kobiety, na płaszczyźnie fizycznej, hormonalnej i emocjonalnej są niebywale obciążające.

Zmiany fizyczne powodują przesunięcie się środka ciężkości ciała, a co za tym idzie nieadekwatne obciążenie stawów, natomiast zmiany hormonalne powodują rozluźnienie więzadeł i torebek stawowych, a także przyczyniają się do rozchwiania emocjonalnego. Wszystko to sprzyja powstawaniu napięć i przeciążeń, co skutkuje dolegliwościami bólowymi.

Nowoczesne metody terapii manualnej i osteopatii ułatwiają kobiecie dostosowanie się do zmian zachodzących w jej ciele przyczyniając się do eliminacji lub złagodzenia dolegliwości bólowych.

Terapia ta jest delikatna i całkowicie bezpieczna, wykorzystuje niezwykle subtelne manualne techniki uruchamiania stawów oraz tkanek miękkich.

Terapeuta, dzięki swojemu całościowemu spojrzeniu, w wyjątkowo łagodny sposób, pomaga kobietom oczekującym dziecka w rozwiązaniu problemów związanych z przebiegiem ciąży i wynikającymi z niej przeciążeniami. Pozwala to też zredukować stres i zmniejszyć związane z nim napięcie. A co najważniejsze - leczenie jest bezpieczne zarówno dla mamy jak i dla dziecka.

Wskazania do zabiegów manualnych są dwojakiego rodzaju.

Pierwszy z nich to działanie profilaktyczne, zapobiegające ewentualnym dolegliwościom, poprawiające funkcjonowanie kobiety w ciąży. Rozluźnienie przestrzeni, w której rośnie dziecko jest też działaniem profilaktycznym skierowanym na jego rozwój, a rozluźnienie naprężeń mięśni miednicy ułatwia przebieg porodu naturalnego. Terapeuta prowadzi niejako kobietę przez ten trudny okres, pomagając w dostosowaniu się do zmian jakie niesie za sobą ciąża.

Drugim rodzajem wskazań do zabiegów manualnych są już istniejące problemy i dolegliwości, wtedy zabiegi są już terapią konkretnych zaburzeń:

  • Ból i napięcie w okolicy szyi i ramion
  • Ból w odcinku piersiowym kręgosłupa, bóle żeber i problemy z oddechem
  • Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz miednicy
  • Przeciążenia mięśni i stawów
  • Rwa kulszowa
  • Bóle i obrzęki kończyn dolnych
  • Ból spojenia łonowego
  • Bóle trzewne, zgaga
  • Stres i bóle głowy

1Ortopedyczna Terapia Manualna

Jest wyspecjalizowaną dziedziną fizjoterapii stosowaną w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu, swoje założenia czerpie z wiedzy opartej na faktach naukowych oraz na doświadczeniu klinicznym.

Praca tą metodą polega na kompleksowej analizie biomechanicznej i funkcjonalnej stanu pacjenta, co pozwala na postawienie diagnozy, a następnie na zastosowanie odpowiedniego leczenia. Leczeniu podlegają elementy bierne i czynne aparatu ruchu, czyli mięśnie, stawy oraz nerwy obwodowe.

W terapii technikami leczniczymi są masaż, rozciąganie mięśni, mobilizacje i manipulacje stawowe, mobilizacje tkanki nerwowej oraz trening medyczny.

1Funkcjonalny Trening Medyczny

Jest integralną częścią terapii. Może być formą profilaktyki realizowanej podobnie jak fitness, jak również formą terapii czyli kinezyterapią (leczeniem ruchem).

FTM ma na celu uzyskanie lub utrzymanie uzyskanego wcześniej zakresu ruchu oraz przywrócenie prawidłowej stabilizacji stawu. Opiera się na ćwiczeniach dążących do poprawy czucia głębokiego, koordynacji wewnątrz mięśniowej oraz koordynacji całych łańcuchów mięśniowych.

Efektem jest przywrócenie prawidłowego balansu mięśniowego, co prowadzi do prawidłowego i zoptymalizowanego funkcjonowania aparatu ruchu.

WAŻNE

Na wizytę w poradni - Rehabilitacja i Osteopatia - kobieta w ciąży powinna mieć kartę przebiegu ciąży, wyniki badań np. USG, RTG, rezonans magnetyczny. Prosimy również o zabranie wygodnej odzieży: dresu, bielizny sportowej.

mgr Bartosz Szpot

fizjoterapeuta, 220 złOd początku kariery zawodowej interesuje się osteopatią, terapią manualną oraz treningiem medycznym. Swoją wiedzę opiera w głównej mierze na faktach naukowych (EvidenceBasedMedicin)