Rehabilitacja poporodowa i uroginekologiczna

question-mark-1495858
Czy wiesz jak zadbać o mięśnie dna miednicy, gdzie się znajdują i jak bardzo są ważne dla Twojego zdrowia?
Czy chciałabyś przygotować mięśnie dna miednicy do ciąży, porodu i w bezpieczny sposób przywrócić ich funkcję po urodzeniu dziecka?
A może masz problem z bolesnym miesiączkowaniem, trzymaniem moczu czy dyskomfortem podczas współżycia?

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty

 • PROFILAKTYKI I REHABILITACJI MIĘŚNI DNA MIEDNICY
 • REHABILITACJI W CIĄŻY, POŁOGU I PO OPERACJACH GINEKOLOGICZNYCH
1Terapia mięśni dna miednicy
Zajmujemy się terapią:

 • w ramach rehabilitacji i reedukacji mięśni dna miednicy w ciąży i po porodzie
 • w ramach profilaktyki zaburzeń dna miednicy
 • w problemie nietrzymania moczu, gazów lub stolca
 • w sytuacji braku/obniżenia satysfakcji seksualnej
 • w problemie dyskomfortu w trakcie współżycia
 • w bolesnej bliznie na kroczu lub po cięciu cesarskim
 • w zaburzeniu statyki narządów
 • w bolesnym miesiączkowaniu

Kompleksowa terapia mięśni dna miednicy to nowoczesna fizjoterapia zgodna z międzynarodowymi standardami medycznymi.
W ramach terapii dla każdej pacjentki w oparciu o dokładny wywiad, badanie fizjoterapeutyczne narządu ruchu oraz mięśni dna miednicy planowany jest proces terapeutyczny dostosowany do rodzaju zaburzenia.
Poza indywidualnie dobranym treningiem mięśniowym oraz niezbędnymi technikami manualnymi, pacjentka uczy się jak właściwie zadbać o swoje zdrowie intymne.
Powyższe dysfunkcje rzadko mają przyczynę wyłącznie w niewydolnych mięśniach dna miednicy dlatego też nasza rehabilitacja uroginekologiczna, oprócz podstawy jaką jest terapia mięśni dna miednicy, opiera się na pracy z całym ciałem pacjentki. Stąd też, w procesie powrotu do zdrowia, w sposób indywidualny dobierane są techniki terapeutyczne, mające źródło w metodach fizjoterapeutycznych, m.in. terapii manualnej, punktów spustowych czy kinesiotapingu.

Według wielu aktualnych wytycznych, postępowanie fizjoterapeutyczne zalecane jest jako działanie „pierwszej linii” w większości wyżej wymienionych dysfunkcji.

Fizjoterapia jest także częścią całościowej opieki, jaką zapewnia działający w ramach poradni interdyscyplinarny zespół terapeutyczny, umożliwiający szczegółową diagnostykę problemu i specjalistyczną konsultację na każdym etapie terapii.
1Badanie sEMG
Jest to powierzchniowa elektromiografia mięśni i nerwów dna miednicy z użyciem sondy dopochwowej i elektrod powierzchniowych pozwala precyzyjnie zbadać ich kondycję. Składa się z dwóch etapów: statycznego i dynamicznego.

Przekazywany na bieżąco i obserwowany przez pacjentkę obraz jest świadomościowym testem, podczas którego osoba badana szybko uczy się właściwego napinania i relaksacji mięśni.
Powtórzone po okresie samodzielnych ćwiczeń pozwala na bieżące monitorowanie postępów, umożliwia szybką modyfikację treningów i przyspiesza terapię.
1EMG-biofeedback
Jest to zaawansowany, terapeutyczny trening mięśni dna miednicy, który umożliwia bieżącą ocenę i ułatwia naukę poprawnego ćwiczenia. Osoba ćwicząca ma możliwość obserwowania jak napina i relaksuje swoje mięśnie.
Metoda ma bardzo dobre rekomendacje, ponieważ ułatwia i przyspiesza odzyskanie kontroli, zwłaszcza u osób z objawami osłabienia mięśni dna miednicy.
1Terapia stymulowana
Jest wsparciem dla Pań u których słaba kondycja mięśni dna miednicy nie pozwala na samodzielne ćwiczenia.
Stosowanie indywidualnie dobranych programów stymulacji mięśni i nerwów przyspiesza ich wzmocnienie.
1Rehabilitacja narządu ruchu
Okres ciąży generuje w ciele kobiety wiele zmian, które bardzo często w sposób znaczny ograniczają swobodę ruchu, potrafią wywołać dyskomfort, ból i utrudniać radość z tego wyjątkowego okresu.
Po porodzie zmiany te utrudniają wstawanie, zmianę pozycji, swobodne poruszanie się i opiekę nad dzieckiem. Często dolegliwości te nie wymagają zaawansowanej diagnostyki obrazowej i leczenia farmakologicznego.

Z pomocą przychodzą metody fizjoterapeutyczne, które niwelują dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchu i pozwalają cieszyć się ciążą i macierzyństwem.

Najczęściej występują:

 • zespoły bólowe miednicy w szczególności utrudniające poruszanie się, ból promieniujący z miednicy lub w kierunku miednicy, rozejście spojenia łonowego lub stany go przypominające
 • rwa kulszowa lub obraz kliniczny ją przypominający, zespół mięśnia gruszkowatego
 • rozstęp mięśni prostych brzucha z wiotkością mięśni brzucha
 • nagłe zespoły bólowe związane z układem ruchu, które pojawiły się w trakcie ciąży

Dodatkowo po porodzie pacjentki skarżą się na:

 • zaburzenia stabilizacji miednicy
 • przwlekły ból miednicy
 • rozejście spojenia łonowego
 • ból kości guzicznej, trudności w siedzeniu, wstawaniu
1Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha i zaburzenia stabilności kresy białej
Na kompleksową terapię składa się:

 • ocena rozejścia mięśnia prostego oraz funkcjonowania otaczających struktur
 • manualne opracowanie tkanek – „zamykanie” rozstępu za pomocą technik fizjoterapeutycznych
 • nauka aktywacji głębokich mięśni stabilizujących: mięśnia poprzecznego brzucha i mięsni dna miednicy
 • indywidualnie opracowany zestaw ćwiczeń
 • „plastrowanie” rozstępu - Kinesiotaping

1Masaż relaksacyjny w ciąży i po porodzie
Masaż leczniczy pozwala złagodzić dolegliwości okresu ciąży (bóle kręgosłupa, bóle miednicy), redukuje napięcia mięśniowe oraz pomaga usprawnić przepływ krwi i limfy. W trakcie masażu wykorzystywane są naturalne olejki aromatyczne pozwalające ukoić zmysły i wpływające pozytywnie na stan emocjonalny.

Masaż wykonywany jest w pozycji leżącej.

Czas trwania zabiegu 45 min.

Przeciwwskazania do masażu:
 • pierwszy trymestr ciąży
 • ciąża patologiczna
 • skazy krwotoczne (pochodzenia płytkowego, naczyniowa, osoczowa), nadciśnienie tętnicze, choroby serca
 • niedokrwistość
 • cukrzyca ciążowa
 • nadczynność i niedoczynność tarczycy i przytarczyc

1Terapia blizn
Terapia blizn to fizjoterapia polegająca na uruchomieniu i skontrolowaniu procesów gojenia się rany na etapie tworzenia blizny. Ruchomość blizny ma wpływ na wiele struktur i cały obszar ciała objęty zabiegiem, operacją.
1Rehabilitacja okołooperacyjna
Rehabilitacja okołooperacyjna jest niezbędnym elementem holistycznej opieki nad pacjentką w okresie po operacjach naprawczych oraz ginekologicznych. Wspomaga procesy regeneracyjne organizmu a także wpływa na zmaksymalizowanie i utrwalenie efektów zabiegu lub operacji.
Rehabilitacja obejmuje aktywizację odpowiednich struktur jamy brzusznej oraz miednicy, pracę powięziową, zapobieganie zrostom, mobilizację blizn pozabiegowych oraz edukację.

Zajmujemy się:

 • reedukacją mięśni dna miednicy przed i po zabiegach naprawczych w zaburzeniach statyki oraz nietrzymaniu moczu
 • rehabilitacją po zabiegach i operacjach ginekologicznych

Nasze terapeutki uroginekologiczne

mgr Klara Elżbieta Kaden

położna, terapeutka uroginekologicznaTerapeutka uroginekolgiczna od wielu lat zajmuje się rehabilitacją kobiet. Kontynuuje studia w Akademii Osteopatii w ramach Osteopatic European Academic Network. Korzysta z osteopatycznych manualnych metod pracy z ciałem, stale podnosi swoje kwalifikacje na licznych kursach specjalistycznych. Ukończyła trzy moduły szkolenia wg niemieckiej metody Physio Pelvica oraz wieolomodułowe szkolenie z akredytacją Polskiego Towarzystwa Uroginekologiczego. Posiada 10-letnie doświadczenie w zaawansowanej diagnostyce mięśni i nerwów miednicy mniejszej (badanie sEMG), EMG-biofeedback'u i elektrostymulacji.

mgr Anna Jakóbik

fizjoterapeutka uroginekologicznaCertyfikowana Terapeutka uroginekologiczna po specjalistycznym kursie Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Terapeutka treningu mięśni dna miednicy wg koncepcji BeBo®. Uczestnik szkoleń z rehabilitacji okołoporodowej, uroginekologicznej i nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych. Doradca noszenia w chustach po kursie zaawansowanym ClauWi ® oraz instruktor masażu Shantala.

zapisz się on-line

mgr Magdalena Kukulska

położna, terapeutka uroginekologicznaAbsolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Nauki o Zdrowiu, kierunek Położnictwo. Członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, ukończyła wielomodułowe szkolenie dotyczące diagnostyki i terapii zaburzeń funkcjonalnych w obrębie miednicy, nietrzymania moczu i stolca oraz zaburzeń statyki, a także fizjoterapii kobiet. Absolwentka kursu III stopnia The International Academy of Reflexology and Meridian Therapy. Z pasją łączy akademicką wiedzę zachodnią z mądrością starożytnej medycyny chińskiej.

mgr Daria Lipa

fizjoterapeutkaUkończyła fizjoterapię na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie w masażu i pracy indywidualnej z pacjentem. Ukończyła kursy „Fizjoterapia zaburzeń dna miednicy” i „Fizjoterapia w połogu” wg. Koszli, oraz wiele innych, dzięki którym łączy w swojej pracy techniki powięziowe, wisceralne i stawowe.

mgr Pola Miecińska

fizjoterapeutkaAbsolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego II Wydziału Lekarskiego – kierunek Fizjoterapia oraz studentka na Wydziale Nauki o Zdrowiu – kierunek Położnictwo.
Ukończyła Medyczne Studium Zawodowe w Warszawie – kierunek Technik – Masażysta. Uczestniczyła w wielu kursach z tematyki okołoporodowej, między innymi: Aktywność fizyczna kobiet w ciąży, Aktywność fizyczna kobiet po porodzie, Kinesiology taping w ciąży. Aktualnie w trakcie wielomodułowego kursu Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Z pasją łączy Fizjoterapię i Położnictwo prowadząc zajęcia w szkole rodzenia.

mgr Karolina Łataś-Zagrajek

położna, fizjoterapeutka uroginekologicznaFizjoterapeutka, położna. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Nauki o Zdrowiu: kierunek Położnictwo oraz II Wydziału Lekarskiego: kierunek Fizjoterapia. Terapia prowadzona jest według szkoły niemieckiej PhysioPelvica zaburzeń funkcjonalnych miednicy i nietrzymania moczu. Terapeutka Kinesiology taping oraz treningu medycznego. Korzysta z wielu metod min. terapii manualnej, powięziowej, masażu - przynosząc ulgę w kobiecych dolegliwościach.

mgr Małgorzata Starzec-Proserpio

fizjoterapeutka uroginekologicznaAbsolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Warszawie, doktorantka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapię studiowała również na Uniwersytecie Karola w Pradze (Czechy). Doświadczenie zdobywała zarówno w kraju jak i za granicą. Odbyła staże z zakresu fizjoterapii w Czechach i na Teneryfie. Kształcenie w fizjoterapii uroginekologicznej rozpoczęła w ośrodkach terapii zaburzeń miednicy w norweskim Oslo. Jesienią 2018 roku wyjechała do Kanady, gdzie szkoliła się w wiodących ośrodkach badawczych i klinicznych specjalizujących się w badaniu i terapii dysfunkcji dna miednicy, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń bólowych. Wiedzę wciąż poszerza na licznych kursach i konferencjach. Ukończyła wielomodułowe, specjalistyczne szkolenie Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. W swojej pracy stosuje wiele uznanych metod terapeutycznych. Biegle posługuje się językiem angielskim, płynnie mówi również po włosku.

zapisz się on-line