Badanie urodynamiczne
Badania urodynamiczne odbywają się w Przychodni w poniedziałki, środy, czwartki.
Czas trwania badania to 45-60 min. Po badaniu pacjentka kwalifikowana jest do odpowiedniego zabiegu operacyjnego lub leczenia zachowawczego.
Warunkiem ustalenia konkretnego terminu badania jest jałowy wynik posiewu moczu u kobiet. Wynik posiewu ważny jest 2 miesiące. Posiadanie aktualnych wyników w/w badań obowiązuje wszystkich pacjentów zgłaszających się na badanie urodynamiczne.
Warunkiem wykonania badania urodynamicznego refundowanego przez NFZ jest skierowanie od lekarza ginekologa naszej przychodni oraz prawidłowy wynik posiewu moczu. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc badań refundowanych nie ma możliwości zmiany ustalonego wcześniej terminu badania.
Posiew moczu można wykonać w naszej Przychodni – czas oczekiwania na wynik badania do 5 do 7 dni
Badanie ogólne moczu – wynik jest dostępny w dniu badania lub w dniu następnym.
Pod pojęciem badanie urodynamiczne rozumiemy wykonanie kilku testów. Mierzą one:
- objętość oddanego moczu w określonym czasie
- ilość zalegania moczu w pęcherzu po mikcji
- ciśnienia panujące w pęcherzu, wokół pęcherza i w cewce moczowej
- wydolność mechanizmów zamykających (zwieraczy)
- napięcie mięśni dna miednicy.
Dla dokonania oceny tych parametrów konieczne jest założenie dwóch cewników - do pęcherza i do odbytu.
Badanie nie jest bolesne, może jednak powodować przejściowe uczucie dyskomfortu.
Kompleksowe badanie urodynamiczne składa się z następujących testów z których każdy może stanowić odrębne badanie:
- UROFLOMETRIA - (wolny przepływ)
- CYSTOMETRIA - (wypełnienie pęcherza moczowego z pomiarem ciśnień)
- CYSTOMETRIA Z PRZEPŁYWEM - (rozszerzona cystometria składająca się z fazy wypełniania, a następnie opróżniania pęcherza z badaniem niezbędnych parametrów wypełniania i przepływu)
- PROFILOMETRIA - badanie długości funkcjonalnej cewki moczowej i panujących w niej ciśnień.
Pełne badanie trwa 30-60 min. Wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta.
Wizyty w Poradni są finansowane w ramach kontraktu z NFZ oraz świadczone są odpłatnie.
1Jak przygotować się do badania?
Aby zaplanowane badanie urodynamiczne przebiegło prawidłowo niezbędne jest, aby Pani odpowiednio się do niego przygotowała już w domu:
Takie przygotowanie ma duże znaczenie dla powodzenia dalszego postępowania medycznego.
- Na tydzień przed badaniem proszę nie przyjmować leków działających na pęcherz moczowy, m.in. Cystrin, Detrusitol, Ditropan, Dreptane, Vesicare.
- Proszę w dniu poprzedzającym badanie (wieczorem) oraz rano w dniu badania osłonowo przyjąć Vitaminum C 3x1 tabl oraz UroFuraginum 2x1 tabl. (do nabycia bez recepty).
- W dniu badania proszę zjeść śniadanie, wypić 2-3 szklanki wody lub innego płynu. Ponadto w ciągu dnia nie należy ograniczać wypijanych płynów.
- Proszę przyjąć leki, które Pani na stałe przyjmuje, np. na nadciśnienie tętnicze.
- W przypadku problemów z wypróżnieniem w dniu poprzedzającym badanie (wieczorem) proszę zastosować czopek glicerynowy (doodbytniczo).
- Przed badaniem pęcherz moczowy powinien być fizjologicznie wypełniony, ale nie przepełniony. W związku z tym nie należy oddawać moczu tuż przed badaniem.
- Proszę przynieść ze sobą skierowanie na badanie oraz wynik posiewu moczu (do odebrania w Przychodni Specjalistycznej, tel.: +48 600 190 433 lub 22 53 69 320).
- Prosimy również o dostarczenie wykazu przyjmowanych na stałe leków oraz dokumentację medyczną z ostatnich kilku lat (opisy badań, karty informacyjne z pobytów w szpitalu.
Takie przygotowanie ma duże znaczenie dla powodzenia dalszego postępowania medycznego.
BADANIE WYKONUJE

mgr Elżbieta Klara Kaden
położna, terapeutka uroginekologiczna
Terapeutka uroginekolgiczna od wielu lat zajmuje się rehabilitacją kobiet. Kontynuuje studia w Akademii Osteopatii w ramach Osteopatic European Academic Network. Korzysta z osteopatycznych manualnych metod pracy z ciałem, stale podnosi swoje kwalifikacje na licznych kursach specjalistycznych. Ukończyła trzy moduły szkolenia wg niemieckiej metody Physio Pelvica oraz wieolomodułowe szkolenie z akredytacją Polskiego Towarzystwa Uroginekologiczego. Posiada 10-letnie doświadczenie w zaawansowanej diagnostyce mięśni i nerwów miednicy mniejszej (badanie sEMG), EMG-biofeedback'u i elektrostymulacji.