Rehabilitacja poporodowa i uroginekologiczna
Zapraszamy do skorzystania z usług poradni - Rehabilitacja poporodowa i uroginekologiczna.
- Czy wiesz jak zadbać o mięśnie dna miednicy, gdzie się znajdują i jak bardzo są ważne dla Twojego zdrowia?
- Czy chciałabyś przygotować mięśnie dna miednicy do ciąży, porodu i w bezpieczny sposób przywrócić ich funkcję po urodzeniu dziecka?
- A może masz problem z bolesnym miesiączkowaniem, trzymaniem moczu czy dyskomfortem podczas współżycia?
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty - Rehabilitacja poporodowa i uroginekologiczna
- PROFILAKTYKI I REHABILITACJI MIĘŚNI DNA MIEDNICY
- REHABILITACJI W CIĄŻY, POŁOGU I PO OPERACJACH GINEKOLOGICZNYCH
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentek, informujemy o uruchomieniu wizyt z w formie wideo-konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną!
Telerehabilitacja, czyli dostarczenie usług fizjoterapeutycznych ONLINE, bez konieczności wychodzenia z domu, od lat z powodzeniem wdrażana jest w wielu krajach na świecie. Choć nie zastąpi ona w pełni całego procesu rehabilitacji, to za jej pośrednictwem można w pełnowartościowy sposób przekazać wiele jego elementów.
Telerehabilitacja może również stać się pierwszym krokiem do lepszego zdrowia i samopoczucia poprzez zmianę nawyków oraz poprawę świadomości własnego ciała.
Na oferowaną przez nas TELELREHABILITACJĘ składają się:
- indywidualna wideo-konsultacja z wybraną fizjoterapeutką;
- materiały podsumowujące/uzupełniające spotkanie;
- kontakt mailowy z fizjoterapeutą po wizycie.
Z usługi TELEREHABILITACJI mogą skorzystać pacjentki:
- chcące przygotować się do ciąży i porodu (dobór aktywności fizycznej, nauka aktywacji mięśni dna miednicy, instruktaż pozycji i oddechu w porodzie, instruktaż przygotowania struktur krocza do porodu);
- szukające wskazówek - jak szybko i bezpiecznie wrócić do aktywności po porodzie (instruktaż mobilizacji blizny po nacięciu krocza/cięciu cesarskim, dobór aktywności fizycznej);
- chcące zadbać o właściwą regenerację powłok brzusznych po porodzie i zmniejszenie rozejścia mięśni prostych brzucha (korekcja postawy i sposobu oddychania, instruktaż aktywacji mięśni głębokich, dobór ćwiczeń korekcyjnych i wzmacniających, instruktaż stosowania wybranych aplikacji kinesiotaping);
- zainteresowane podjęciem profilaktyki zaburzeń mięśni dna miednicy (nauka aktywacji struktur dna miednicy, edukacja w zakresie modyfikacji codziennych czynności, przedstawienie możliwości treningu świadomościowego/ koordynacyjnego/wzmacniającego/rozluźniającego);
- chcące uzupełnić postępowanie w przypadku endometriozy, wulwodynii i innych form przewlekłego bólu miednicy (nauka technik autoterapii, modyfikacji codziennych czynności, technik kontroli bólu, strategii pomocnych w przypadku bolesnego współżycia)
- z nietrzymaniem moczu/obniżeniem narządu rodnego (przedstawienie możliwości treningu świadomościowego i koordynacyjnego mięśni dna miednicy, dobór i modyfikacja aktywności fizycznej, edukacja w zakresie nawyków toaletowych i czynności dnia codziennego, korekcji postawy i sposobu oddychania).
Mimo licznych zalet, TELEREHABILITACJA wiąże się też z pewnymi ograniczeniami:
- Uniemożliwia badanie mięśni dna miednicy i palpacyjną diagnostykę mięśni prostych brzucha. Utrudniona jest również weryfikacja poprawności wykonywanej aktywacji mięśni dna miednicy czy mięśni głębokich brzucha oraz dobór optymalnego treningu mięśni dna miednicy. W związku z tym w trakcie wizyty ONLINE dużo uwagi poświęca się ćwiczeniom zwiększającym świadomość, czucie ciała i nauce samodzielnej oceny jakości ruchu, napięcia i rozluźnienia, zwłaszcza w obszarze mięśni dna miednicy i brzucha.
- Uniemożliwia wykonanie niektórych elementów badania fizjoterapeutycznego narządu ruchu oraz oddziaływanie w formie terapii manualnej. Mimo to warto pamiętać, że w procesie rehabilitacji, dużą rolę odgrywa aktywizacja pacjentki i wspieranie poczucia własnej skuteczności, dlatego w trakcie wizyty ONLINE z powodzeniem
Wymagania techniczne:
Efektywne korzystanie z wideo-konsultacji wymaga komputera/laptopa z dobrym połączeniem internetowym i sprawnym mikrofonem oraz kamerką (nie jest zalecane uczestnictwo w konsultacji za pomocą smartfona). Dla lepszej jakości dźwięku rekomendowane jest korzystanie z słuchawek. Wskazana przeglądarka internetowa to Google Chrome. Przy rejestracji prosimy o podanie aktualnego i aktywnego adresu e-mail. Najpóźniej do godziny 8:00 rano w dniu konsultacji na podany adres mailowy zostanie wysłana wiadomość z instrukcją dostępu do wideo-konsultacji (prosimy o sprawdzenie również folderu SPAM).
Na czas spotkania warto wygospodarować trochę miejsca, tak by w razie potrzeby móc wykonać kilka ruchów przed monitorem. Należy również zadbać o warunki pozwalające na skupienie i koncentrację. Podczas konsultacji może przydać się również mata do ćwiczeń bądź łóżko/kanapa w pobliżu komputera.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty - Rehabilitacja poporodowa i uroginekologiczna.
W ramach zajmujemy się terapią:
- w ramach rehabilitacji i reedukacji mięśni dna miednicy w ciąży i po porodzie
- w ramach profilaktyki zaburzeń dna miednicy
- w problemie nietrzymania moczu, gazów lub stolca
- w sytuacji braku/obniżenia satysfakcji seksualnej
- w problemie dyskomfortu w trakcie współżycia
- w bolesnej bliznie na kroczu lub po cięciu cesarskim
- w zaburzeniu statyki narządów
- w bolesnym miesiączkowaniu
Kompleksowa terapia mięśni dna miednicy to nowoczesna fizjoterapia zgodna z międzynarodowymi standardami medycznymi.
W ramach terapii dla każdej pacjentki w oparciu o dokładny wywiad, badanie fizjoterapeutyczne narządu ruchu oraz mięśni dna miednicy planowany jest proces terapeutyczny dostosowany do rodzaju zaburzenia.
Poza indywidualnie dobranym treningiem mięśniowym oraz niezbędnymi technikami manualnymi, pacjentka uczy się jak właściwie zadbać o swoje zdrowie intymne.
Powyższe dysfunkcje rzadko mają przyczynę wyłącznie w niewydolnych mięśniach dna miednicy dlatego też nasza rehabilitacja uroginekologiczna, oprócz podstawy jaką jest terapia mięśni dna miednicy, opiera się na pracy z całym ciałem pacjentki. Stąd też, w procesie powrotu do zdrowia, w sposób indywidualny dobierane są techniki terapeutyczne, mające źródło w metodach fizjoterapeutycznych, m.in. terapii manualnej, punktów spustowych czy kinesiotapingu.
Według wielu aktualnych wytycznych, postępowanie fizjoterapeutyczne zalecane jest jako działanie „pierwszej linii” w większości wyżej wymienionych dysfunkcji.
Fizjoterapia jest także częścią całościowej opieki, jaką zapewnia działający w ramach poradni interdyscyplinarny zespół terapeutyczny, umożliwiający szczegółową diagnostykę problemu i specjalistyczną konsultację na każdym etapie terapii.
Zapraszamy - - Rehabilitacja poporodowa i uroginekologiczna
Jest to powierzchniowa elektromiografia mięśni i nerwów dna miednicy z użyciem sondy dopochwowej i elektrod powierzchniowych pozwala precyzyjnie zbadać ich kondycję. Składa się z dwóch etapów: statycznego i dynamicznego.
Przekazywany na bieżąco i obserwowany przez pacjentkę obraz jest świadomościowym testem, podczas którego osoba badana szybko uczy się właściwego napinania i relaksacji mięśni.
Powtórzone po okresie samodzielnych ćwiczeń pozwala na bieżące monitorowanie postępów, umożliwia szybką modyfikację treningów i przyspiesza terapię.
Jest to zaawansowany, terapeutyczny trening mięśni dna miednicy, który umożliwia bieżącą ocenę i ułatwia naukę poprawnego ćwiczenia. Osoba ćwicząca ma możliwość obserwowania jak napina i relaksuje swoje mięśnie.
Metoda ma bardzo dobre rekomendacje, ponieważ ułatwia i przyspiesza odzyskanie kontroli, zwłaszcza u osób z objawami osłabienia mięśni dna miednicy.
Jest wsparciem dla Pań u których słaba kondycja mięśni dna miednicy nie pozwala na samodzielne ćwiczenia.
Stosowanie indywidualnie dobranych programów stymulacji mięśni i nerwów przyspiesza ich wzmocnienie.
Okres ciąży generuje w ciele kobiety wiele zmian, które bardzo często w sposób znaczny ograniczają swobodę ruchu, potrafią wywołać dyskomfort, ból i utrudniać radość z tego wyjątkowego okresu.
Po porodzie zmiany te utrudniają wstawanie, zmianę pozycji, swobodne poruszanie się i opiekę nad dzieckiem. Często dolegliwości te nie wymagają zaawansowanej diagnostyki obrazowej i leczenia farmakologicznego.
Z pomocą przychodzą metody fizjoterapeutyczne, które niwelują dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchu i pozwalają cieszyć się ciążą i macierzyństwem.
Najczęściej występują:
- zespoły bólowe miednicy w szczególności utrudniające poruszanie się, ból promieniujący z miednicy lub w kierunku miednicy, rozejście spojenia łonowego lub stany go przypominające
- rwa kulszowa lub obraz kliniczny ją przypominający, zespół mięśnia gruszkowatego
- rozstęp mięśni prostych brzucha z wiotkością mięśni brzucha
- nagłe zespoły bólowe związane z układem ruchu, które pojawiły się w trakcie ciąży
Dodatkowo po porodzie pacjentki skarżą się na:
- zaburzenia stabilizacji miednicy
- przwlekły ból miednicy
- rozejście spojenia łonowego
- ból kości guzicznej, trudności w siedzeniu, wstawaniu
Na kompleksową terapię składa się:
- ocena rozejścia mięśnia prostego oraz funkcjonowania otaczających struktur
- manualne opracowanie tkanek – „zamykanie” rozstępu za pomocą technik fizjoterapeutycznych
- nauka aktywacji głębokich mięśni stabilizujących: mięśnia poprzecznego brzucha i mięsni dna miednicy
- indywidualnie opracowany zestaw ćwiczeń
- „plastrowanie” rozstępu - Kinesiotaping
Masaż leczniczy pozwala złagodzić dolegliwości okresu ciąży (bóle kręgosłupa, bóle miednicy), redukuje napięcia mięśniowe oraz pomaga usprawnić przepływ krwi i limfy. W trakcie masażu wykorzystywane są naturalne olejki aromatyczne pozwalające ukoić zmysły i wpływające pozytywnie na stan emocjonalny.
Masaż wykonywany jest w pozycji leżącej.
Czas trwania zabiegu 45 min.
Przeciwwskazania do masażu:
- pierwszy trymestr ciąży
- ciąża patologiczna
- skazy krwotoczne (pochodzenia płytkowego, naczyniowa, osoczowa), nadciśnienie tętnicze, choroby serca
- niedokrwistość
- cukrzyca ciążowa
- nadczynność i niedoczynność tarczycy i przytarczyc
Terapia blizn to fizjoterapia polegająca na uruchomieniu i skontrolowaniu procesów gojenia się rany na etapie tworzenia blizny. Ruchomość blizny ma wpływ na wiele struktur i cały obszar ciała objęty zabiegiem, operacją.
Rehabilitacja okołooperacyjna jest niezbędnym elementem holistycznej opieki nad pacjentką w okresie po operacjach naprawczych oraz ginekologicznych. Wspomaga procesy regeneracyjne organizmu a także wpływa na zmaksymalizowanie i utrwalenie efektów zabiegu lub operacji.
Rehabilitacja obejmuje aktywizację odpowiednich struktur jamy brzusznej oraz miednicy, pracę powięziową, zapobieganie zrostom, mobilizację blizn pozabiegowych oraz edukację.
Zajmujemy się:
- reedukacją mięśni dna miednicy przed i po zabiegach naprawczych w zaburzeniach statyki oraz nietrzymaniu moczu
- rehabilitacją po zabiegach i operacjach ginekologicznych
Kinesiotaping to metoda fizjoterapeutyczna która polega na aplikacji na skórę elastycznych plastrów w celu mechanicznego działania na tkanki.
Zyskała popularność jako skuteczny sposób łagodzenia bólu i wspomagania leczenie urazów i przeciążeń układu ruchu. Warto wiedzieć, że znajduje również szerokie zastosowanie jako element leczenia problemów laktacyjnych u kobiet.
- Właściwości plastrów do kinesiotapingu i odpowiednia technika aplikacji, może usprawnić przepływ limfy w gruczołach piersiowych, w efekcie zmniejszając w nich ryzyko rozwoju obrzęku.
- Dodatkowo ułatwia udrożnienia kanalików mlecznych i wypływ pokarmu.
- Kinesiotaping może też przynieść ulgę kobietom z obfitym, ciężkim biustem, redukując wrażenie ciążenia i zmniejszając związany z nim ból pleców.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, praca manualna i aplikacja kinesioterapeutyczna wykonana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, mogą efektywnie wesprzeć i dopełnić działania oraz zalecenia doradcy laktacyjnego lub położnej.
Skonsultuj z doradcą laktacyjnym/położną dodatkowe możliwości leczenia dolegliwości w laktacji i skorzystaj z usług kinesiotapingu i innych metod fizjoterapeutycznych w Przychodni św. Zofii.
Czy wiesz dlaczego warto ćwiczyć z fizjoterapeutą w okresie ciąży i po porodzie?
Oto kilka powodów:
- dowiesz się jakie ćwiczenia są bezpieczne i odpowiednie dla Ciebie, zwłaszcza jeśli dokuczają Ci bóle kręgosłupa, czy miednicy!
- nauczysz się pracy ze swoim ciałem i oddechem, co przygotuje Cię do porodu,
- wrócisz bezpiecznie do treningów po porodzie,
- nauczysz się ćwiczeń pomocnych w terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha oraz dysfunkcji dna miednicy.
Zapraszamy do skorzystania z nowej usługi w Przychodni św. Zofii: TRENING MEDYCZNY DLA KOBIET, który poprowadzi fizjoterapeutka mgr Agata Szymańska.
Nasze terapeutki uroginekologiczne

mgr Anna Jakóbik
fizjoterapeutka uroginekologiczna
Certyfikowana Terapeutka uroginekologiczna po specjalistycznym kursie Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Terapeutka treningu mięśni dna miednicy wg koncepcji BeBo®. Uczestnik szkoleń z rehabilitacji okołoporodowej, uroginekologicznej i nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych. Doradca noszenia w chustach po kursie zaawansowanym ClauWi ® oraz instruktor masażu Shantala.

mgr Magdalena Kukulska
położna, terapeutka uroginekologiczna
Refleksologia 180 zł
Konsultacja - planowanie płci 180 zł
Prowadzenie ciąży 180 zł
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Nauki o Zdrowiu, kierunek Położnictwo. Członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, ukończyła wielomodułowe szkolenie dotyczące diagnostyki i terapii zaburzeń funkcjonalnych w obrębie miednicy, nietrzymania moczu i stolca oraz zaburzeń statyki, a także fizjoterapii kobiet. Absolwentka kursu III stopnia The International Academy of Reflexology and Meridian Therapy. Z pasją łączy akademicką wiedzę zachodnią z mądrością starożytnej medycyny chińskiej.

mgr Daria Lipa
fizjoterapeutka
Ukończyłam studia na kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Wieloletnie doświadczenie w zawodzie zdobywałam pracując indywidualnie z pacjentami ortopedycznymi oraz w gabinetach masażu. Od 2017 kształcę się i rozwijam jako fizjoterapeutka uroginekologiczna. Ukończyłam wielomodułowe szkolenia z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej m.in. metodą Koszli, Fundacji Aenon oraz wiele innych. Dzięki nim, łączę w swojej pracy z pacjentkami manualne techniki powięziowe, wisceralne i stawowe z elementami relaksacji i budowaniem świadomości własnego ciała.

mgr Pola Miecińska
fizjoterapeutka
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego II Wydziału Lekarskiego – kierunek Fizjoterapia oraz studentka na Wydziale Nauki o Zdrowiu – kierunek Położnictwo.
Ukończyła Medyczne Studium Zawodowe w Warszawie – kierunek Technik – Masażysta. Uczestniczyła w wielu kursach z tematyki okołoporodowej, między innymi: Aktywność fizyczna kobiet w ciąży, Aktywność fizyczna kobiet po porodzie, Kinesiology taping w ciąży. Aktualnie w trakcie wielomodułowego kursu Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Z pasją łączy Fizjoterapię i Położnictwo prowadząc zajęcia w szkole rodzenia.

dr n. med. n. zdr. Małgorzata Starzec-Proserpio
fizjoterapeutka uroginekologiczna (dłuższa absencja)
200 zł
Terapia mięśni dna miednicy 200 zł
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Warszawie, oraz studiów doktoranckich na II Wydzia le Lekarski m Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapię studiowała również na Uniwersytecie Karola w Pradze (Czechy). Doświadczenie zdobywała zarówno w kraju jak i za granicą. Odbyła staże z zakresu fizjoterapii w Czechach i na Teneryfie. Kształcenie w fizjoterapii uroginekologicznej rozpoczęła w ośrodkach terapii zaburzeń miednicy w norweskim Oslo. Jesienią 2018 roku wyjechała do Kanady, gdzie szkoliła się w wiodących ośrodkach badawczych i klinicznych specjalizujących się w badaniu i terapii dysfunkcji dna miednicy, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń bólowych. Wiedzę wciąż poszerza na licznych kursach i konferencjach. Ukończyła wielomodułowe, specjalistyczne szkolenie Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. W swojej pracy stosuje wiele uznanych metod terapeutycznych. Biegle posługuje się językiem angielskim, płynnie mówi również po włosku.

mgr Agata Krawczyk
fizjoterapeutka uroginekologiczna
Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku fizjoterapia, zdobywając Złoty Laur Absolwenta za uzyskanie najlepszych wyników w nauce. Obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Certyfikowana Fizjoterapeutka Uroginekologiczna, po ukończeniu wielomodułowego specjalistycznego szkolenia Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Uczestniczyła w licznych kursach dotyczących m.in: terapii blizn, rozejścia mięśni prostych brzucha oraz aktywności fizycznej kobiet w ciąży i po porodzie. W swojej pracy łączy techniki manualne i aktywność fizyczną.

mgr Wioletta Bojanowska
fizjoterapeutka uroginekologiczna
Konsultacja fizjoterapeutyczna uroginekologiczna - 190 zł Terapia mięśni dna miednicy - 190 zł
Certyfikowana Fizjoterapeutka uroginekologiczna z wieloletnim doświadczeniem, po specjalistycznym wielomodułowym kursie PTUG, Członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
Uczestniczyła w wielu kursach z tematyki uroginekologicznej i okołoporodowej, m.in. Osteopatyczne podejście w terapii kobiet, Aspekt położniczy i osteopatyczny w trakcie ciąży, porodu i połogu czy interdyscyplinarna fizjoterapia uroginekologiczna.
W swojej codziennej pracy bazuje na diagnostyce obrazowej z użyciem USG oraz korzysta z różnych metod i technik terapeutycznych, umożliwiając holistyczne podejście do leczenia. Zajmuje się pacjentkami z dolegliwościami bólowymi w obrębie miednicy mniejszej, kobietami w ciąży i po oraz z zaburzeniami nietrzymania moczu czy stolca.
Instruktor Szkoły rodzenia i masażu Shantala.

mgr Kinga Kwiatkowska
fizjoterapeutka uroginekologiczna
Certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, po ukończeniu wielomodułowego specjalistycznego kursu akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne. Ukończyła również inne kursy z zakresu fizjoterapii okołoporodowej m.in: aktywność fizyczna kobiet w ciąży i po porodzie, ćwiczenia w korekcji rozejścia mięśni brzucha (DRA). W swojej pracy wykorzystuje elementy terapii manualnej, techniki terapii dna miednicy oraz aktywność fizyczną. Stale poszerza swoją wiedzę oraz umiejętności dzięki specjalistycznym kursom z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej.