Sono-HSG

Sono-HSG, czyli ultrasonograficzna histerosalpingografia jest badaniem, dzięki któremu możemy w bezpieczny sposób zobrazować jamę macicy i jajowody. Szczególnie przydatne jest w diagnostyce niepłodności – umożliwia sprawdzenie drożności jajowodów i stwierdzenie ewentualnej obecności zrostów lub mięśniaków w jamie macicy.
1Jak się przygotować do badania Sono-HSG?
Przed badaniem należy wykonać badanie cytologiczne szyjki macicy (ważne 12 miesięcy) oraz posiew z kanału szyjki macicy i wymaz w kierunku chlamydii (ważne 3 miesiące). Zabieg wykonujemy w I fazie cyklu- przed owulacją u pacjentek bez objawów infekcji zarówno ogólnej jak i miejscowej w tym okolic intymnych.

Przed badaniem należy się przygotować i przyjąć 2 tabletki No spy. Istnieje możliwość podania w Przychodni Ketonalu w zastrzyku domięśniowym. W takim przypadku prosimy o zgłoszenie się godzinę przed badaniem.
1Jak wygląda badanie Sono HSG?
Podczas badania lekarz za pomocą cienkiego jednorazowego cewnika wprowadza do macicy i jajowodów kontrast. Jednocześnie używając dopochwowej sondy USG może monitorować cały proces na ekranie aparatu USG, zwracając uwagę na ewentualne nieprawidłowości w jamie macicy (polipy, mięśniaki, przegrodę, zrosty) oraz kontrolując przepływ kontrastu w jajowodach. W tym czasie pacjentka moze odczuwać bóle podobne do miesiączkowych.

Całe badanie trwa około 15 minut.

Po zabiegu może pojawić si plamienie z dróg rodnych, wypływanie płynu z pochwy lub dyskomfort w podbrzuszu.
Wynik badania Sono HSG Pacjentka otrzymuje w formie opisowej. Należy go omówić z lekarzem kierującym.

Badanie Sono HSG wykonują:

dr Agnieszka Łojek

ginekolog-położnik


dr Katarzyna Matuszny-Lech

ginekolog-położnik


dr Ewa Ślizień-Kuczapska

ginekolog-położnik


dr Ewa Żmuda

ginekolog-położnik