poradnia kompleksowej terapii bólu

Rola anestezjologii w leczeniu bólu miednicy mniejszej


Przewlekły ból miednicy mniejszej (CPP) dotyka do 6% mężczyzn i aż do 15% kobiet. Etiologia CPP jest złożona, a objawy dotyczą nie tylko narządów płciowych, ale również przewodu pokarmowego, układu moczowego i mięśniowo-szkieletowego.

Odczuwane przez pacjentów dolegliwości mają różne nasilenie, niemniej jednak prowadzą do istotnych zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu, nasilają stres i wywołują depresję.

CPP to trudny w leczeniu zespół bólowy, dlatego tak ważne jest interdyscyplinarne podejście i kompleksowa opieka nad pacjentem, zarówno ginekologiczna, jak i fizjoterapeutyczna, czy też specjalistyczne leczenie bólu. Prawidłowa diagnoza i wielokierunkowe postępowanie nie tylko niosą ulgę w cierpieniu, ale również pozwalają uniknąć pacjentom wielu różnych konsultacji, niepotrzebnych badań i procedur inwazyjnych.

lek. Katarzyna Jagodzińska-Szczypka, anestezjolog

Jak wygląda wizyta?

Podczas wizyty lekarz anestezjolog przeprowadzi wywiad i na jego podstawie, zaproponuje najlepiej dopasowaną do Pacjenta technikę walki z bólem, do której należy m.in.:

  • farmakoterapia ogólna i miejscowa,
  • blokada nerwów obwodowych,
  • blokada punktów tkliwych/spustowych.

Na wizytę zapraszamy również Pacjentów, u których, poza bólem okolic intymnych występują inne rodzaje bólu, np. głowy i twarzy, kręgosłupa, neuralgia popółpaścowa czy neuropatia cukrzycowa. Anestezjolog w zależności od diagnozy, wdroży odpowiednie leczenie, a w razie konieczności skieruje Pacjenta na zintegrowaną terapię.

Zapraszamy na konsultacje.