PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Zakres działania poradni:

  • rozpoznanie endometriozy (w tym niezbędna specjalistyczna diagnostyka)
  • kwalifikacja do leczenia zachowawczego (leczenie farmakologiczne)
  • kwalifikacja do leczenia zabiegowego przy użyciu najnowocześniejszych technik laparoskopowych w naszym szpitalu

Poradnia świadczy usługi w ramach NFZ w godzinach 8.00-18.00 (wybrane dni tygodnia) oraz odpłatne.

Endometrioza polega na obecności błony śluzowej macicy – endometrium - poza jamą macicy. Wszczepy endometrium umiejscawiają się najczęściej w obrębie jamy brzusznej – obejmując jajniki, jajowody, więzadła macicy, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej.

Nierzadko wszczepy lokalizowane są w jelitach, na ścianie pęcherza moczowego, w pochwie. Obserwuje się też jednostkowe przypadki występowania śluzówki macicy poza jamą brzuszną – na ramieniu, w płucach, czy mózgu. Każde ognisko endometriozy podlega cyklicznym zmianom hormonalnym, co miesiąc złuszcza się w nich śluzówka, jednak nie ma gdzie odpłynąć i nie jest wydalana. Prowadzi to do wewnętrznego krwawienia, rozkładu krwi, stanu zapalnego okolicznych narządów i tworzenia się tkanki bliznowatej – zrostów.

Adenomioza polega na wnikaniu endometrium w warstwę mięśniowa macicy powodującą jej powiększenie.

Nie są znane przyczyny powstawania endometriozy, jest ona także chorobą nieuleczalną, choć ulega wyciszeniu po wygaśnięciu aktywności hormonalnej. W sposób znaczny ogranicza płodność kobiety. Wśród potencjalnych przyczyn tej choroby wymienia się uwarunkowania genetyczne czy dysfunkcję układu immunologicznego. Istnieje wiele teorii jej powstawania, żadna jednak nie tłumaczy procesu całościowo i spójnie.

Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w jamie brzusznej odczuwany podczas miesiączki. Bywa także, że kobieta odczuwa dolegliwości podczas całego cyklu miesiączkowego. Towarzyszy jej ból w jelitach, w pęcherzu moczowym podczas oddawania moczu, w trakcie lub po stosunku płciowym, w dolnej części pleców.

Inne objawy towarzyszące endometriozie to biegunki lub zaparcia, wzdęcia brzucha, obfite lub nieregularne krwawienia, zmęczenie, istotne pogorszenie jakości życia. Ponieważ ogniska endometriozy pojawiają się także poza obrębem miednicy do objawów można zaliczyć np. krwioplucie podczas miesiączki, gdy ognisko endometrialne zlokalizowane jest w obrębie klatki piersiowej albo niedowład nogi, jeśli ognisko infiltruje nerwy zaopatrujące kończynę dolną.

Późne rozpoznanie i niewłaściwe leczenie endometriozy, może prowadzić do wielu powikłań, znacznie pogarszających komfort życia codziennego. W rzadkich przypadkach istnieje ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia. W skutek zaniedbania, zbyt późnej diagnozy lub niecharakterystycznego obrazu choroby zespół leczący może być zmuszony do wykonania wyłonienia sztucznego odbytu a w niektórych przypadkach konieczna jest histerektomia. Nieumiejętnie prowadzone leczenie farmakologiczne również może poczynić spustoszenie w organizmie.

Najważniejszy jest dokładny wywiad lekarski i nie lekceważenie dolegliwości bólowych kobiety. Enometriozę jajnikową można rozpoznać w badaniu klinicznym w gabinecie ginekologicznym. Zazwyczaj jest ona widoczna w badaniu usg lub rezonansie magnetycznym czy tomografii komputerowej. Pozostałe postaci endometriozy nie są jednoznacznie widoczne w badaniach obrazowych, przez co są trudniejsze do rozpoznania. Dużą część z nich da się rozpoznać skrupulatnym badaniem ginekologicznym – we wziernikach przez pochwę i przez odbyt.
W niejednoznacznych przypadkach chirurgia laparoskopowa jest jedynym sposobem na ostateczne zdiagnozowanie endometriozy.

Obecnie w Polsce wykorzystuje się dwie metody leczenia:

  • farmakologiczna – najczęściej polegającą na wywołaniu braku miesiączki oraz eliminowaniu dolegliwości bólowych.
  • operacyjna – zachowawcza lub radykalna. Leczenie zachowawcze zalecane jest kobietom wieku rozrodczym i polega na uwolnieniu zrostów, wycięciu lub ablacji ognisk endometriozy, ewentualnie na resekcji ognisk endometriozy w narządach sąsiadujących. Leczenie operacyjne radyklane (destrukcyjne) stosowane jest u pacjentek nieplanujących ciąży lub/i cierpiących na znaczne dolegliwości bólowe. Polega ono na obustronnym usunięciu jajników/macicy,co w efekcie prowadzi do menopauzy. W zależności od lokalizacji zmian, zaawansowania choroby, a przede wszystkim umiejętności lekarza operatora, zabieg wykonuje się metodą laparoskopową, która jest metodą z wyboru lub poprzez laparotomię. Niestety około 20% pacjentek po przebytych operacjach ma nawrót choroby i niezbędne są operacje wielokrotne.
  • alternatywne metody wspomagające leczenia endometriozy to aktywność ruchowa/praca z fizjoterapeutą – zwłaszcza w obszarze miednicy, rehabilitacja pooperacyjna, osteopatia, psychoterapia, dieta - oparta na produktach roślinnych, odpowiednia suplementacja witamin i mikroelementów, itp.
 
Slide
LEKARZE PRACUJĄCY W PORADNI
radoslaw_maksym
dr n. med. Radosław Maksym
ginekolog-położnik
edytuj
Przychodnia w Social Media